sobota, 10 września 2011

Atłasy ciurom naszym...

Mój niewielki dodatek  w  uzupełnieniu  do tekstów Michała -‘Kadrinaziego’
opisujących wygląd i ubiór Tatarów ,.


Jest to krótka, ale jakże wymowna wzmianka. Opis dotyczy kampanii zimowej 1654/55 prowadzonej przez wojska koronne na Ukrainie przeciw Kozakom i Moskwie  pod wodzą hetmanów wielkiego-Stanisława ‘Rewery’ Potockiego i polnego- Stanisława Lanckorońskiego. . W  grudniu 1654 r do wojsk polskich dołączyły pierwsze posiłki tatarskie. Wielce kłopotliwy był to sojusznik. Hetmani i starszyzna polska hojnie i ciepło przyjęła niedawnych przeciwników , wojsko jednak patrzyło na nowych sprzymierzeńców niezbyt łaskawie. Oto jak anonimowy uczestnik  kampanii  z armii koronnej  ocenia  oddział przybyłej forpoczty tatarskiej :
„…Tatarów przyszło plus minus 150 osób , koni 300 . Wzięli ci co przyśli  100 czerwonych oprócz atłasów w sztukach od JMPana Hetmana .Jednak murzowie tem się nie kontentowali i owszem mówili że te upominki ciurom naszym , a nam Murzom sobole ferezye, konie z rzędami . A  Murzów z kurwy synów dwóch z tymi ludźmi przyszło , jeden w wywróconym kożuchu a drugi w musulbasie baranami podszytym a sobolów chcą…”.
Pozdrawiam A.

4 komentarze:

 1. Bo wymowne? ;-)Ciekawe co to ten 'musulbas'. Może coś takiego jak u Tatara na obrazie Lemkego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Arturze
  Musułbas to inaczej muślin - cienka tkanina jedwabna która nazwę wzięła od Mosulu gdzie miała być wytwarzana (choć nie koniecznie tak było). Swoją drogą to ciekawe połączenie - z wierzchu jedwab a podszewka z baraniej skóry - nic dziwnego że wywołało to zgryźliwe komentarze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oo dzięki Rafale za wyjaśnienie, sorki za zwłokę z odpowiedzią na mail, zbieram materiały ;-)
  Pozdrawiam Artur

  OdpowiedzUsuń