poniedziałek, 14 lutego 2022

Grenadierzy pancerni Wiking/Totenkopf (15 mm)


 

    W czasach obniżonej  dostępności wielu wycofanych z linii produktów firmy Battlefront wypadło mi wykonać  grenadierów pancernych Waffen SS, niezbędnych w projekcie- Węgry 1945. O ile mi wiadomo, dotychczas, żadna firma nie ma w ofercie 15 mm figurek żołnierzy SS w zimowych strojach - kurtkach ocieplanych baranim futrem tzw Kharkov Parka. Nazwa wzięła się stąd, że użyto ich po raz pierwszy w walkach o Charków zimą 1943. 
Odzież tego typu nie była używana poza Waffen SS. Kurtki te nieznacznie różniły się między sobą krojem, odcieniem i rodzajem materiału, długością, grubością etc. Ich cechą charakterystyczną były m.in dużych rozmiarów kaptury, z futrem od wewnętrznej strony. W 1945 r w  obliczu kolosalnych już  trudności materiałowych, zaopatrzeniowych, oczywiście nie było mowy o jednolitym wyposażeniu oddziałów, stąd cała mozaika rozmaitego umundurowania. Figurki pochodzą z różnych zestawów, tak metalowych jak i plastikowych BF,  ale możliwe, że i innych firm, ponieważ zakupiłem je na wtórnym rynku od różnych osób. Na pewno były wśród nich miniatury  żołnierzy  Deutches Afrika Korps, którym dodałem zimowe mundury  :) W 1945 pokrowce na hełmy z wzorem Waffen SS stosowano już dużo rzadziej niż w poprzednich latach, musiałem je więc usuwać. 

Grenadierzy Totenkopf  podczas walk na Węgrzech
Grenadier z Totenkopf, Operacja Konrad I

Jedno z najbardziej znanych zdjęć wykonanych w tej kampanii. Grenadierzy pancerni Totenkopf w walkach o Szomor, 

Żołnierze Totenkopf wspierani przez działa szturmowe świeżo przybyłej na  front węgierski 
 Sturmgeschutz Brigade 303


Grenadierzy z dywizji  Wiking na Węgrzech


Grenadierzy pułku Westland z dywizji WikingŻołnierze 10 SS PzGren Rgt Westland w okolicach Bicske na Węgrzech


Grenadierzy Totenkopf podczas jednej z operacji odblokowania Budapesztu. 
Niniejszy post,  jak i  kilka lub kilkanaście  planowanych, podobnych z tego tematu, nie ma na celu propagowania treści faszystowskich czy gloryfikowania waleczności  jednostek Waffen SS, mających bądź co bądź na swoich kontach zbrodnie wojenne.  Temat interesuje mnie  wyłącznie od strony historycznej i modelarskiej.
 

 5 komentarzy:

 1. Fajnie wyszli, zwłaszcza z przeróbkami.
  Ja mam już w moim warsztacie grenadierów z dywizji "Feldherrnhalle", ta sama skala i producent, na operację "Bagration". Oby wyszli równie fajnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Moi Waffelsi na Bagrationa już gotowi w połowie. Czekają na sprzyjający czas.

   Usuń
 2. Świetne konwersje, pięknie pomalowani.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyszli naprawdę dobrze, chociaż polecam Tobie kupić namiot do wykonywania zdjęć (najlepiej jakiś tani ze strony chińskiego sprzedawcy o arabskim imieniu ;), były by wyraźniejsze. Kamo wyszedł wspaniale na mundurach. Czekam na figurki z Bagrationa.

  OdpowiedzUsuń