niedziela, 7 czerwca 2020

Pułk kirasjerów pruskich von Schönaich


Długo przygotowywałem się na moment, w którym przystąpię do budowy armii z wojny siedmioletniej. Kluczowym warunkiem było tu posiadanie odpowiednich figurek kirasjerów.Pozostałe formacje jako tako są reprezentowane przez zestawy Revell, HaT czy Zviezda. Niestety jak dotąd w ofertach  plastikowych zestawów 1/72,  kirasjerzy  jakiejkolwiek armii  SYW wciąż  się nie pojawili. Trzeba więc było zakasać rękawy i poradzić sobie własnym  pomysłem i sumptem. Trochę pracy w Green Stuffie plus kombinacja części plastikowych zestawów, odlewanie w żywicy, a potem w metalu i oto są. Projekt nie jest robiony komercyjnie, a wyłącznie na własne potrzeby. Na razie planuję pomalować trzy  regimenty pruskich kirasjerów.  Na początek wybrałem regiment Georga Philippa  Gottloba Barona von Schönaich. Sięgał on  swoimi tradycjami do 1688 r. Uczestniczył wojnie o sukcesję hiszpańską  a kilkadziesiąt lat później,  austriacką kiedy to walczył m.in w bitwie pod Kesselsdorf w 1744. W wojnie siedmioletniej wziął udział w wyprawie Fryderyka II do  Saksonii i w 1756 w bitwie pod Lobosicami, walcząc w brygadzie gen. Wilhelma von Driesen. W następnym roku kirasjerzy barona von Schönaich wzięli udział w inwazji pruskiej  na Czechy. Walczyli w największej bitwie  tej epoki pod Pragą, a następnie w katastrofie pruskiej pod Kolinem. 22 XI 1757 r regiment wziął udział w kolejnej przegranej przez Prusaków bitwie pod Wrocławiem. Pod koniec tego roku w bitwie pod Lutynią regiment zdołał się zrehabilitować udanie szarżując przeciw grenadierom austriackim, walnie przyczyniając się do pruskiego zwycięstwa.
W następnym roku regiment wziął udział w inwazji na Morawy,  gdzie uczestniczył w oblężeniu Ołomuńca, ale już 10 X   widzimy go  w armii Fryderyka walczącej pod Hochkirch w Saksonii. Bitwa ta zakończyła się co prawda znów klęską, w której Prusacy utracili ok.10 tys zabitych, rannych i jeńców, 101 dział, namioty i cały dobytek wojskowy, ale kirasjerzy von Schönaich spisali się dobrze zdobywając m.in 500 jeńców i sztandar austriacki.
 2  września 1759 roku pułk w składzie wojsk gen.Zietena  uczestniczył w bitwie pod Sorau, a w listopadzie kapitulował z resztą wojsk pruskich gen.von Fincka  pod Maxen trafiając w całości do niewoli, na czym kończy się historia tzw starego rgtu von Schönaich.
 Regiment odtworzono w 1760 na bazie 5 kompanii zabranych z regimentu kirasjerów Horn (ex Driesen) i 5 zaciągniętych na nowo. Ten nowy regiment wziął udział w walkach na Pomorzu przeciw wojskom rosyjskim. W lipcu 1762 walczył w bitwie pod Burkersdorf (Burkatowem) , następnie w oblężeniu Świdnicy. Udział w wojnie siedmioletniej pułk zakończył walkami pod  Reichenbach.   

Generał Georg Wilhelm von Driesen.
6 komentarzy:

 1. The conversions are looking great! How have you done them? I dream for Cuirassiers a long time...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank You Uwe! Cuirassiers are my sculptures. Horses - Rvevell, Italeri, HaT.

   Usuń
 2. Moje najserdeczniejsze gratulacje! Naprawdę robią wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetni! Gratuluję zaparcia w konwersjach, wyszły naprawdę bardzo dobrze. Czekam na kolejne oddziały i na relację z gier ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję wszystkim za miłe słowa!

  OdpowiedzUsuń