poniedziałek, 30 marca 2020

Tiger II Ausf B. 1/72 Esci /Italeri


Tygrys Królewski  firmy Esci, której formy po latach przejęła Italeri , był niegdyś jedynym dostępnym modelem tego czołgu  w skali 1/72. Jak większość ówczesnych produktów modelarskich nie był idealny, nie był wolny od błędów i niedoróbek,  jednakże z braku konkurencji  budził  duże zainteresowanie modelarzy/kolekcjonerów. Sam również pokusiłem się o wykonanie miniatury tego sławnego czołgu.
Aktualnie jest to jego trzecia modyfikacja. Przed laty, w pierwszej wersji, model otrzymał Zimmerit wykonany igłą, przez wydrapywanie w pancerzu odpowiedniej długości rowków. Niby nie było źle, a zimm wyglądem przypominał dzisiejsze produkty z blachy trawionej, to jednak   w moim  przekonaniu  był zbyt płaski i mało przypominał oryginał.  Zapadła więc pierwsza decyzja o remoncie, a głównym celem zmiany był nowy Zimmerit,  a także nowa lufa armaty. Radość nie trwała jednak długo i w miarę oglądania kolejnych uzbieranych zdjęć Tygrysów, liczonych  już chyba w tysiącach, dojrzewała myśl o ponownym remoncie... :)
W kolejnej modyfikacji model został dość mocno przemalowany i uzupełniony o kilkanaście  detali, głównie na wieży. Dodałem też sporą liczbę 'efektów' weatheringowych. Kamuflaż, częściowo domniemany, wzorowany na Tygrysie z 506  Batalionu Czołgów Ciężkich  (S.Pz.Abt) walczącego na  froncie zachodnim w Niemczech, na początku 1945 r. Dwie zachowane fotografie tego czołgu, przedstawiają go solidnie pokrytego gałęziami maskowania, ale zdecydowałem się ich nie doklejać, żeby nie zasłaniały efektów pracy na modelu.


Zdjęcie pudełka modelu z pięknym rysunkiem, pochodzi ze strony sklepu Moje Hobby gdzie można też zobaczyć inbox  starego dobrego Tygrysa Esci
https://www.mojehobby.pl/products/German-PzKpfw-VI-Tiger-II-Henschel-Turm-Sd.Kfz.-182.html
10 komentarzy:

 1. Nice work on that model

  Cheers
  Matt
  French Wargame Holidays

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale na taką ilość remontów powinno być lepiej.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dzięki Adrianie ! Godny również ugrzęźnięcia w błocie :)

   Usuń
 4. Piękny!
  Proponuję podpisać umowę z WP na renowacje naszych T 56 i itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. W MONie nie miałbym żadnych szans. Oni podpisują umowy tylko w ramach koncepcji rodzina na swoim :)

   Usuń
 5. Very nice job. Well done, you have definitely shown a great eye with the build and with the super paint job.

  OdpowiedzUsuń