poniedziałek, 24 grudnia 2012

SZTANDARY SZWEDZKIE Z OKRESU POTOPU 1655-1660 CZ 2

  W serii sztandarów szwedzkich ,  tym razem możliwa jest  w miarę pewna identyfikacja. Jest to sztandar kompanii pułkownika z  regimentu pieszego Närke och Värmland. Dowódcą regimentu  w 1655 był pułkownik Johann von Essen a podpułkownikiem Hans Löffeling. W jego skład wchodziło 8 kompanii, według etatu w 1654 r miał liczyć 1047 żołnierzy.  W początkach Potopu regiment należał do wkraczającej do Wielkopolski. dywizji Arvida Wittenberga  . Wziął udział m.in w oblężeniu Krakowa w październiku 1655r.
Sztandar jest wykonany z dwóch połączonych poziomo  pasów białej tafty. Z jednej strony znajduje się herb prowincji Närke : dwie skrzyżowane strzały z czterema różami w każdym z kątów na czerwonym polu.
 Na drugiej stronie herb Värmland : tu dość zaskakująca wersja , czarny orzeł na czerwonym polu. Obydwa herby umieszczone są  w złotych  wieńcach podobnych do tych  z poprzedniego  prezentowanego egzemplarza. Nad każdą z tarcz herbowych znajduje się  korona z czerwoną podszewką. Nad koroną przy herbie Närke namalowana  jest szarfa w kolorze czarnym ze złotym napisem ARTIBUS ET ARMIS. U dołu podobna szarfa z napisem RECUPERATUR GLORIA. Na szarfach nad herbem Värmland  napis na górnej szarfie  CUM DEO ET,  na dolnej VICTRIBUS ARMIS.
W każdym z rogów koronowane litery monogramu królewskiego CGRS (Carolus Gustavus Rex Sueciae)
Sztandar ma wymiary 1940 mm x 1770 mm. Długość drzewca wynosi 368 cm

Wszystkim czytelnikom i obserwatorom życzę Wesołych Świąt! 
2 komentarze:

  1. Jak już jestem i czytam... Wesołych Świąt i Dużo Zdrowia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Sławku, wzajemnie! Dużo zdrowia i 'na zdrowie'!! ;-)

    OdpowiedzUsuń