piątek, 14 grudnia 2012

SZTANDARY SZWEDZKIE Z OKRESU POTOPU 1655-1660 CZ 1      Temat sztandarów piechoty  i jazdy szwedzkiej z okresu Potopu na forum OiM  wciąż budzi duże zainteresowanie. Postanowiłem zebrać  fotografie  wszystkich dotychczas zidentyfikowanych znaków bojowych wojsk Karola X Gustawa. Znajdą się tu jedynie te,  co do których mamy najmniej wątpliwości,  że pochodzą właśnie z początku II połowy XVII w . Tylko w nielicznych przypadkach,  można dany sztandar przypisać konkretnej jednostce.  W pozostałych  nasuwa się zbyt wiele znaków zapytania,  aby móc wyrokować o przynależności danego sztandaru. Takie próby były podejmowane głównie przez pracowników Muzeum Armii w Sztokholmie, z bardzo różnym skutkiem, nie zawsze poparte konkretnymi  dowodami. 
Powyżej i poniżej  fotografie sztandaru piechoty, wykonanego z dwóch pasów żółtej tafty.
Wymiary tkaniny :1600 x 1740mm.
Długość drzewca wykonanego z drewna sosnowego :2580 mm, .
Na sztandarze złota korona z czerwonym tłem. Pod koroną inicjały królewskie CGRS- Carolus Gustavus Rex Sueciae.Całość otoczona złotym wieńcem roślinnym z liści i jagód. Wieniec połączony wstęgą w kolorze czarnym. Jagody również malowane na czarno.

3 komentarze:

  1. O, to będzie mój ulubiony cykl :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też nie przegapię żadnego odcinka ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety ten serial nie będzie miał tylu odcinków co te brazylijskie ;-)Tasiemca nie da się z tego zrobić. Następny odcinek już zmontowany ;-)

    OdpowiedzUsuń