wtorek, 16 października 2012

Wozy transportowe i amunicyjne armii szwedzkiej

    Na forum Ogniem i Mieczem zawiązała się dyskusja o wyglądzie i  kolorystyce szwedzkich wozów transportowych i amunicyjnych. Przeprowadziłem małą, szybką  kwerendę we własnych zasobach  i znalazłem kilka interesujących przekazów ikonograficznych. Fragmenty obrazów różnych autorów i z różnych konfliktów zbrojnych, w  których brała udział  armia szwedzka w XVII w.
   Powyżej fragment gobelinu przedstawiającego armię szwedzką pod Landskroną w 1677. Gobelin powstał na podstawie obrazu F.Lemke.
Szwedzka jazda , a na drugim planie wozy taborowe w bitwie pod Halmstad- 1676 (Lemke)
                                              
                                Trzy fragmenty z taborami szwedzkimi   w 1643 r wg P.Snayersa. Wozy transportowe  z grafiki E.Dahlbergha z armią szwedzką w Danii w 1658.  'Kwerenda' przyniosła też ten efekt że z mojej strony należą się przeprosiny 'Czakiemu' z Forum Strategie którego nieświadomie wprowadziłem w błąd jakiś czas temu.Cóż, wiedza   z  zakresu XVII w broni i barwy ewoluuje dość powolnie...
Pozdrawiam .
A.

4 komentarze:

 1. Widzę że Cię temat zainteresował Arturze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musowo, sądzę że przyda się do przygotowywanego materiału ;-)W ogóle to wielkie dzięki Michale za zwrócenie uwagi na tę nie docenianą dziedzinę 'broni i barwy' ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydaje się czytać po raz kolejny (i kolejny... i kolejny...) znane już książki, zawsze można na coś nowego wpaść :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ot słusznie prawisz, święte słowa...;-)

  OdpowiedzUsuń