niedziela, 28 października 2012

Francuski 5 pułk huzarów

      Znów wyprawa na Rosję w skali 20 mm - jeden z najlepszych pułków lekkiej jazdy francuskiej - 5 pułk huzarów.  W wojnie 1812 r razem z 9 pułkiem  huzarów, tworzył brygadę  w  II Korpusie Rezerwowym  Jazdy gen Montbruna.
     Pułk utworzono w 1783.W trakcie wojen  rewolucyjnych odniósł duże sukcesy, m.in zdobywając unieruchomione w lodzie okręty holenderskie pod Texel. Chlubnie uczestniczył w wojnie z Austrią biorąc 3 tysiące jeńców  i zdobywając 4 armaty w dolinie Wiesen w 1799 r.   Pod Austerlitz w ramach sprawnie dowodzonej przez gen. Kellermana kawalerii awangardy ,  pułk szarżował dziesięciokrotnie  na wojska rosyjskie.
    W  1806 wszedł w skład  brygady (5 p.huz. i 7 p.huz.)  najsławniejszego chyba huzara wojen napoleońskich gen. Lasalle. 11 października 1806 brygada zdobyła tabory pruskie  i jeńców.  25 października 1806 pod Zehdenick  oba pułki udanie starły się z pruskimi 'huzarami śmierci' i żandarmami.. Niezwykłego wyczynu dokonała brygada w czasie pościgu za Prusakami zdobywając samodzielnie Szczecin.  W kampanii polskiej, 5p.huz uczestniczył w bitwach  pod Gołyminem, Iławą Pruską, Lidzbarkiem Warmińskim. W 1809 r podczas wojny z Austrią pułk wziął udział w bitwach pod Eckmuhl i Wagram.
W wojnie 1812 pułk w składzie 2 Korpusu Rezerwowego Jazdy gen. Montbruna, przeszedł szlak od Niemna do  Borodino. Następnie pod Winkowem (Tarutino),  pułk na skutek licznych zaniedbań ze strony dowodzącego wówczas 2 Korpusem Jazdy gen. Sebastianiego, poniósł znaczne straty(jak zresztą cały korpus).  Zupełnemu zniszczeniu uległ podczas odwrotu spod Moskwy. Odbudowany w 1813 wziął udział w bitwach pod Bautzen , Lipskiem i Hanau. W kampanii 1814 pod Arcis sur Aube. W ostatniej kampanii 1815 -pod Ligny i Waterloo.

     Dotychczas zebrane przeze mnie informacje na temat struktury jednostki w 1812 r są niestety bardzo skromne :
Dowódca pułkownik Meuziau (ranny pod Borodino, pozostał w szeregu)
szefowie szwadronów :
 -Drouard
-?
-?
-?
1 lipca pułk liczył 34 oficerów i 691 żołnierzy. Pod Borodino  utracił 19 oficerów( 3 zabitych i 16 rannych)  Na przeglądzie po bitwie borodyńskiej 20 września 1812 stan jednostki wynosił 20 oficerów i 375 żołnierzy w tym tylko 249 posiadało jeszcze konie.
Figurki firmy Italeri z zestawów -Huzarów francuskich, Strzelców konnych i Cesarskiego sztabu.- mniej lub bardziej  konwertowane.

10 komentarzy:

 1. Piękna robota Arturze, huzarzy jak malowani :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne malowanie, tylko pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękni. Wszystko mi się u nich podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, myślałem, że twoje malowanie mnie już nie zaskoczy - a jednak :)
  Po tych huzarach to chyba trzeba będzie "Pojedynek" znowu obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wszystkim dziękuję. Mam nadzieję, że moje robótki paćkarskie choć w mikro procencie, kogoś zainspirują i przyczynią się do wzrostu popularności figurek napoleońskich. Dużo nauki jeszcze przede mną. Późno zacząłem ;-)
  @Jarek -dzięki za przypomnienie tego filmu. Muszę znów obejrzeć ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście - oglądając można się porządnie "zapalić" do wojaków z tego okresu ... Są rewelacyjni !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Figurki są przygotowywane pod jakiś konkretny system czy czysto kolekcjonersko?

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny obraz. Znakomity!

  Google tłumacz jest odpowiedzialny za mój biedny polski!

  OdpowiedzUsuń
 9. Magnificent painting.

  (Apologies for the English, but I know no Polish)

  James

  OdpowiedzUsuń
 10. @Przemek- Dzięki!Mundury z czasów napoleońskich to rzeczywiście poezja.
  @Fanir- niestety, złe przeczucie mówi mi, że tylko kolekcjonersko.
  @Rosbif- Pięknie dziękuję!! Certainly your Polish is not as poor as my English ;-)
  @James- Many thanks!

  OdpowiedzUsuń