wtorek, 21 listopada 2017

M4A1 Sherman PSC i Battlefront -1/100

Powiększa się powoli ilość pomalowanych modeli pojazdów w najmniejszej dopuszczanej przeze mnie skali 1/100. Tym razem przybyły Shermany w wersjach używanych głównie  przez armię amerykańską - M4A1   z długolufową armatą 76 mm i M4A1  z krótkolufową  armatą 75mm. Malowanie pojazdów jest  hipotetyczne choć spotykane m.in w 2 Dywizji Pancernej US.Army w czasie walk w Normandii. Model M4A1 76 mm pochodzi z zestawu firmy PSC. Uzupełniłem go o elementy bagażu  i plandek z folii aluminiowej. Zmieniłem też fakturę odlewanego kadłuba i wieży, traktując je klejem do plastiku i wykałaczką. Dostał również pomarańczową  płachtę- element szybkiej identyfikacji  dla pilotów alianckiego lotnictwa.
Drugi z modeli powstał z połączenia kadłuba i układu jezdnego ze starego żywicznego produktu Battlefront oraz wieży PSC  z dużego zestawu, która pozostawała niewykorzystana w  wyniku wyboru wersji  z armatą 76 mm.  Jeden czołgista pochodzi z oryginalnego zestawu PSC,   a drugi to konwersja żołnierza piechoty US.Army z zestawu PSC.
Malowanie pojazdów wykonałem sprayem dedykowanym dla pojazdów amerykańskich firmy Battlefront a brązowy kolor kamuflażu, olejną farbą artystyczną. Pokryłem modele filtrami akrylowymi zrobionymi samodzielnie, z farb zbliżonych odcieniami do podstawowych.
Następnie na największe powierzchnie położyłem tzw 'biedronkę' z farb olejnych i zmywałem terpentyną. Weathering uzupełniłem pigmentami firmy MiG. Niemało problemów dostarczyło nałożenie kalkomanii BF. Najlepiej pomalować ją lakierem przed namoczeniem, w przeciwnym razie może ulec rozpadowi.
M4A1 z 2 D.Panc rej. Canissy k. Saint Lo, Normandia.
M4A1 76 mm z 67 pułku pancernego 2 D.Panc, St Sever Calvados, Normandia sierpień 1944
















6 komentarzy:

  1. Niczym prawdziwy zminiaturyzowany czarami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Małe, acz dla oka miłe. Pomarańczowa płachta przyciąga wzrok, ale chyba nie przyciąga niezdrowego zainteresowania alianckiego lotnictwa ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Robercie. Płachta rzeczywiście służy do odstraszania lotnictwa alianckiego.

      Usuń
  3. Świetne wyschnięte błoto.

    OdpowiedzUsuń