niedziela, 3 lipca 2011

Fotografie z muzeum cz 4 Fort Gerharda

Sezon ogórkowy już rozpoczęty . Z tej okazji dzisiejszy wpis   będzie można potraktować nieco z przymrużeniem oka ;-).
Dni urlopu mijają zawsze bardzo szybko, zbyt szybko . Na szczęście pozostają po nich fotografie, dzięki którym można się cofnąć w czasie  i to nie o  tylko o kilka dni, ale o dziesiątki,  a nawet setki lat …
Urlop w tym roku wypadł w Międzyzdrojach,  a że pogoda nad Bałtykiem nie najlepsza, więc zamiast plażowania było sporo zwiedzania.  Wśród tras wycieczek nie zabrakło również tych prowadzących przez miejsca związane z historią wojskowości i architekturą wojskową.
Mam tu na myśli wschodnią część po pruskich fortyfikacji w Świnoujściu-Warszowie.
Budowę fortu rozpoczęto w połowie XIX w. Obecnie stacjonuje  tam grupa rekonstrukcyjna z dawnego pruskiego 34 p.fizylierów. Na terenie fortu można zobaczyć sporo -tak lubianego i cenionego przez bronio-znawców , historyków i modelarzy, a także  wargamerów- żelaza ;-)
U wejścia do fortu czeka wartownik i wydaje klimatyczną  przepustkę-bilet, na której  czarno na białym  widać  jak zawiodła znana pruska skrupulatność ;-) . Data  ‘befehlu’ zupełnie się nie zgadza ;-) 
Część sprzętu na placu, m in stojąca u wejścia do fortu armata 75 mm Schneider to rekonstrukcje zawierające jednak  oryginalne części. Studenci w mundurach pruskich którzy oprowadzają turystów po forcie,  dla grup zorganizowanych robią pokazy  ‘ogniowe’. Używają  przy tym np. zrekonstruowanego  brytyjskiego działa 6 funtowego z przełomu XVIII i XIXw.
Po placu i wałach swobodnie spacerują kozy- z pewnością  żywicielki żołnierzy garnizonowych;-)
 W zbiorach eksponatów znajduje się także układ jezdny , przednie koło (z oponą Continental) oraz przednią płytą pancerną z osłony kabiny niemieckiego pojazdu przeciwlotniczego SdKfz 7/2. Na eksponacie nie ma żadnej tabliczki informacyjnej i rzeczywiście chwilę potrwało zanim skojarzyłem z czego pochodzą części.
Więcej na temat fortu i działalności muzeum można zobaczyć na stronie placówki.
 http://www.fort-gerharda.pl/


Z całą pewnością,  przy okazji pobytu na zachodnim wybrzeżu warto zobaczyć to miejsce.

Źródło do fotografii wartownika:
Pozdrawiam A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz