niedziela, 3 marca 2013

Dowództwo armii gdańskiej-15 mm Wargamer

 
    Figurki z armii gdańskiej cieszą się wśród graczy OiM  dużą popularnością. Po przejściowych kłopotach z podażą, spowodowanych znacznym  popytem , dziś i mnie  również udało się  zakupić blister z dowództwem  gdańskim. Jest więc okazja przyjrzeć się bliżej najnowszemu produktowi Wargamera i odrobinę skorygować moją wypowiedź z forum OiM.
 W opakowaniu  znajduje się 6 figurek konnych i jedna piesza -dobosza, nieco zmieniona,  znana z kilku poprzednich zestawów. Wszystkie figurki konne są nowymi wzorami. Już  pierwszy rzut oka zdradza charakterystyczne cechy ubiorów typu zachodniego z połowy XVII w.
  Z powyższych wzorów najbardziej przypadł mi do gustu chorąży- świetny krótki wams z baskiną,   rozpięty u dołu z widoczną spod niego koszulą, krótkie,  luźne, otwarte spodnie culotte z widocznymi falbankami, krótkie rękawiczki, nad nimi rękaw koszuli i wywinięty mankiet. Na lewym ramieniu zdobiony pendent. Pod szyją krawat, a na lewym kolanie trzymany kapelusz z piórem. Całości tej bardzo klimatycznej figurki dopełnia świetnie wykonana fryzura.
W zestawie znajdziemy też figurkę oficera z regimentem w dłoni, przewiązanego oficerską szarfą  przez lewe ramię i ubranego podobnie jak poprzednik, aczkolwiek w spodniach, innego bardziej popularnego fasonu wiązanego pod kolanami.
Trzecia figurka  w kasaku z rozpiętymi rękawami narzuconego niedbale na wams. Kapelusz  z wąskim rondem jakie znamy tak  z eksponatów muzealnych jak i ikonografii tego okresu.
Żołnierz  w charakterystycznej pozie dobywa pałasza ...;-)
Kolejna figurka w szustokorze/płaszczu z odwiniętymi mankietami zapinanymi na dwa guziki...Przez ramię pendent, pod szyją krawat, kapelusz z rondem wygiętym z przodu- model równie znakomity jak poprzednie.
Ostatni z omawianych wykonany jest w kirysie z folgowymi fartuchami. Zbroja rzadka w jeździe,  ale czasem używana. Model  żołnierza  z chustką przecierającego twarz, znany z pliku z  armią gdańską , mi się nie trafił, ale nie żałuję ;-)
Tak jak napisałem wcześniej, prezentowane  figurki z powodzeniem można użyć w innych armiach zachodnich czy w cudzoziemskim autoramencie RON, bez obaw o niekoszerność. Posiadając odrobinę wiedzy można bez trudu rozróżnić cechy ubiorów i uzbrojenia zgodne z historycznymi realiami, charakterystyczne w dobie Potopu szwedzkiego.
Zestaw uzupełniają:
  6 koni dla 2 chorążych i 4 żołnierzy/oficerów, sztandary z herbami Gdańska , 2 x drzewce sztandarów,  które należy przyciąć i dwie podstawki 4x4 cm i 4x3 cm.

   Pozdrawiam serdecznie autora rzeźb, który wykonał bardzo dobrą  robotę  i nie gorszy research historyczny. I o to właśnie w tym  chodzi ;-)

2 komentarze: