czwartek, 28 lutego 2013

15 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego


    Do mojego V Korpusu Księstwa Warszawskiego  przybyły uzupełnienia -15 pp z 16 Dywizji Piechoty. W  kampanii 1812 pułkiem dowodził płk. Kasper Miaskowski (ranny 17 08  pod Smoleńskiem, wzięty do niewoli 10 XII pod Wilnem ), po nim płk.Ignacy  Mycielski.
Wygląd sztandaru pułku jest tylko domniemany. B.Gembarzewski opisuje co prawda wygląd pułkowego orła przypisując go 15 pułkowi piechoty, jednakże według  katalogu zbiorów 'trofeów' wojennych   w Soborze Kazańskim w Petersburgu pochodzi on z 15 pułku ułanów.  Stąd zdecydowałem się na własną interpretację, nie do końca moim zdaniem udaną. Może następnym razem będzie lepiej. Na jednym ze źródeł ikonograficznych  przedstawiających woltyżera pułku ma on  żółte  kolory kordonów na czapce oraz żółty pompon zamiast kity. Moje figurki zostały wykonane wg przepisu mundurowego  z 3 IX 1810 przez co wygląda on  regulaminowo, ale jak sądzę jest do przyjęcia.
Po raz pierwszy zrobiłem zdjęcia na czarnym tle. Są plusy i minusy tego wariantu. Czy jest to lepsze rozwiązanie- na tę chwilę wydaje się  że tak.  Czytelnicy ocenią  zresztą  sami. Wszelkie uwagi mile widziane.


4 komentarze:

 1. Wszystkie paseczki jak bóg przykazał ? :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Zacne dzieło, wymalowani rzetelnie i starannie, szczególną uwagę przyciągają spodnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne cacko w kolekcji :) Bardzo mi się podoba. I na czarnym tle bardzo ładnie się prezentują.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Panowie!
  @AWu-właśnie nie wiem czy czasem nie za dużo tych paseczków, zbyt zgodnie z regulaminem ;-)
  @Sławek- dobrze że spodnie odciągają uwagę od innych niedoróbek ;-)
  @Jarek- a takie różne eksperymenty fotografa -kiepskiego amatora ;-)
  Teraz trzeba by nad jakimś dowództwem pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń