środa, 23 listopada 2011

Tak bym życzył iść.Odręczny schemat przypisywany Janowi III Sobieskiemu stanowiący wytyczne dla szyku wojsk polskich.Szyk złożony z dwóch kolumn . W lewej kolumnie,  na czele mamy regiment piechoty cudzoziemskiej z zaznaczonymi pikami i dwoma skwadronami muszkieterów po bokach. Za nim wozy artylerii i wozy piechoty. Działa widoczne są skrajnie po lewej stronie, oraz z tyłu.  Tylne działa poprzedza w szyku dragonia.  Prawą kolumnę stanowią cztery szeregi wozów taborowych. Z przodu rzędów wozów mamy 4 prostokąty oznaczone kolejno od lewej  jako:  'chorągwie, raytaria, znów chorągwie? i skrajnie po prawej dragoni.Z tyłu wozów po prawej mamy skrócone zapisy trzech rodzajów formacji, dragonii oraz także ponownie rajtarii.U dołu kartki zapis "Tak bym życzył iść" . Niestety nieznana jest konkretna data wykonania schematu.
Jeśli ktoś z czytelników ma inne koncepcje odczytania skrótowych zapisów lub zna więcej szczegółów na temat powyższego schematu, będę wdzięczny za podzielenie się nimi.

2 komentarze:

  1. Dziwny ten schemat, bo trochę dużo w nim rajtarii. Nie ma żadnego datowania tego rysunku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ano niestety nie ma Michale;-( Mnie też się to wydawało dziwne. Nie wiemy jednak, jaką liczbę żołnierzy oznacza dany prostokąt, ale myślę, że to są małe liczby(raczej kompanie,porównując na oko z jednym rgtem piechoty po lewej) Nie chciałbym też podważać autorstwa tego diagramu, a być może to tu jest główny problem.

    OdpowiedzUsuń