niedziela, 24 sierpnia 2014

Dzień Niepodległości Ukrainy

Ukraina obchodzi dziś Święto Niepodległości. W Polsce,  na znak solidarności, także przewidziano na ten dzień pewne imprezy.  Z tej okazji  ja również pozwoliłem sobie na krótki wpis  okolicznościowy. Pozdrawiam wszystkich ukraińskich czytelników mojego bloga.  Życzę wytrwałości i powodzenia na drodze do  pełnej demokracji, integralności terytorialnej  i niezależności państwowej. 


poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Plastikowa armia. Dragoni rosyjscy 1812 -1814 - konwersja


Pozwolę sobie dziś  zaprezentować jeden z pomysłów na uzupełnienie napoleońskich armii w skali1/72. 
Nie pamiętam już,  jak długo czekam na przyzwoite modele dragonów rosyjskich. Dotychczasowe produkty są albo bardzo nieatrakcyjne, albo  trudno osiągalne,  a najczęściej jedno i drugie. 
Dragoni to podstawowy rodzaj kawalerii rosyjskiej i   w  budowanej przeze mnie armii  c.a 1812  nie może ich zabraknąć. Co prawda  firma Zviezda zapowiedziała na ten rok dwa zestawy dragonów, ale moja cierpliwość już się skończyła. Kilka miesięcy temu przystąpiłem więc do wykonania konwersji.
Figurki kawalerzystów pochodzą z zestawu kirasjerów Zviezdy, a konie z zestawu pruskich dragonów ITALERI. (Light Cavalry).  Zarówno jeźdźcy jak i konie wymagają serii przeróbek o czym niżej. 
Potrzebuję  tych dragonów jeszcze dużo, więc na razie to w zasadzie seria próbna, stąd też nie wszystko przerobiłem dokładnie zgodnie z realiami. Jednakże są to na tyle drobne niezgodności, że po pomalowaniu, prawie nie będą zauważalne.
Przeróbkę zacząłem od obcięcia kirysu kirasjerom, wraz z pasem do ładownicy na przodzie.

Z tyłu pozostawiamy pas z ładownicą i dolną lewą część kirysu która jest na tyle mała że nie wymaga obcięcia a brzeg pancerza posłuży za pas do pałasza. 
Następnie dorobiłem przednią część munduru dragońskiego wraz z pasem na dole. 

Kolejna faza po wykonaniu guzików
Na  końcu dorabiamy brakujący ledewerk do ładownicy i przyklejamy jeźdźców do koni. 

Konie przerabiałem tylko kosmetycznie, m.in pogrubiając ułożenie czapraka z przodu.

Na pierwszym planie oficer, z tyłu szeregowi