czwartek, 6 czerwca 2013

PzKpfw I Ausf. B Fujimi

   Tym razem na  blogu znów pancerna staroć po liftingu ;-)
Model  czołgu Panzer I B  w skali 1/76 firmy  Fujimi  spoczywał dotychczas w  głębokim zaciszu mojej  gabloty. Tak się zdarzyło,  że wiele lat temu został on wystawiony w  konkursie modelarskim (zakończonym zresztą pełnym sukcesem ) jako jeden z dwóch moich modeli.  Posiada bardzo delikatne detale i na owe czasy był to jeden z lepszych zestawów  w tej skali.Dziś widoczne są już jego wady technologiczne. Po latach , w ramach ćwiczeń weatheringowych , postanowiłem nadać mu nowy image.Przybyło sporo kurzu i błota z polskich dróg, a na płaskich powierzchniach dodałem filtry i przebarwienia,  tak aby model nie wyglądał jak po wyjeździe z garażu fabrycznego.  Malowanie pojazdu z 2 batalionu  1 P.Panc, 1 D.Panc , Polska wrzesień 1939.
Na zdjęciach dodałem  też figurki piechoty niemieckiej jakie akurat miałem pod ręką (Revell, ESCI/Italeri). Nie obeszło się też bez zabawy z obróbką graficzną fotografii. Tym razem postawiłem na   kolorowe fotki stylizowane na archiwalne. W 1939 Niemcy mieli już możliwość wykonywania i wywoływania kolorowych zdjęć. Pytanie tylko czy rzeczywiście wykorzystali tę możliwość w 1 Dywizji Pancernej, podczas jej walk  wrześniowych. Raczej mocno wątpliwe, nie mniej  modelarzowi wolno odrobinę więcej niż historykowi ;-) Na koniec czołgi PzKpfw I Ausf. B z 5 kompanii (523 i 524) z  1 Pułku Pancernego podczas walk   we wrześniu  1939. 

5 komentarzy:

 1. Piękne:) Zwłaszcza dwa ostatnie zdjęcia, mocno przypominają mi wydawnictwa propagandowe Wehrmachtu, z jakich korzystałem w pracy. A co do zdjęć jeszcze, taka mała uwaga. Wykorzystywane przez Niemców w tym okresie filmy miały tendencję do zażółcania/zaczerwieniania obrazów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Panowie ! Zawsze to jednak tylko staroć, wiele detali zrobiłbym dzisiaj inaczej, ale nie chciałem już go całkowicie demontować.
  @Inkub dokładnie tak jak piszesz, ale przy moich umiejętnościach komputerowych z pewnością nie dałbym sobie rady z przyzwoitą obróbką zdjęcia. Najwięcej chyba jest jednak tych w bladych odcieniach. Sporo jest również takich w odcieniu niebieskawo-zielonkawym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Instagram.. najważniejszy gadżet dla hipstera i Fromholda :>

  AW

  OdpowiedzUsuń
 4. @AW o tak, z hipsterami sporo mnie łączy ;-)

  OdpowiedzUsuń